Naujienos

Vilniaus Miesto Savivaldybės Mero ir Tarybos 2017 m. Ataskaitos vertinimas

Ketvirtadienis, 2018 05 10
2017 m. savivaldybės veiklos ataskaitos žanras pasirinktas labiau propagandinis, primenantis reklaminį leidinį, negu objektyvus. Suprantama, kad tokiame lankstinuke pateikiami daugiau mažiau svarbūs darbai, kuriems reikėjo Vilniaus miesto mero ir tarybos narių sprendimų. Tačiau pasigendame informacijos apie nepavykusias iniciatyvas. Ataskaitoje trūksta savikritiškumo, o kai kurie minimi pasiekimai turi mažai ką bendro su Mero ir savivaldybės veikla.


2017 m. savivaldybės veiklos ataskaitos žanras pasirinktas labiau propagandinis, primenantis reklaminį leidinį, negu objektyvus. Suprantama, kad tokiame lankstinuke pateikiami daugiau mažiau svarbūs darbai, kuriems reikėjo Vilniaus miesto mero ir tarybos narių sprendimų. Tačiau pasigendame informacijos apie nepavykusias iniciatyvas. Ataskaitoje trūksta savikritiškumo, o kai kurie minimi pasiekimai turi mažai ką bendro su Mero ir savivaldybės veikla.


1. „Vilnius yra nuostabus miestas, nes jis yra istorinis, žalias ir inovatyvus. Mano tikslas- stiprinti visus šiuos elementus ir jų pagrindu kurti Vilnių” – mero žodžiai.


Istorinis miestas. Na, kad miestas istorinis, turbūt Meras sutiks, kad čia jo nuopelnas kuklus. Aišku, kaip liaudies išmintis teigia: už blogą orą yra visada kalta valdžia... taigi, kodėl pamirštas griūvantis Gedimino kalnas? Ar tikrai istorijos saugojimui skiriamas tinkamas dėmesys, abejoti leidžia Gedimino pilies kalno epopėja, išryškinanti savivaldybės neįgalumą kartu su valstybinėmis institucijomis operatyviai spręsti kylančias problemas.


Žalias Vilnius. Tujos, kurias meras demonstratyviai išpjaustė irgi buvo žalios. Turbūt kam jau kam, bet merui liberalui turėtų būti aišku, kad pirmiausiai Vilnius bus tiek žalias, kiek medžius sodins ir prižiūrės patys gyventojai. Valdžios reikalas yra pasirūpinti viešosiomis erdvėmis.


Inovatyvus miestas. Net keli paslaugų centrai nusprendė palikti Vilnių, o ataskaitoje nėra to rūpesčio... Reikia pripažinti, kad tikrai nemažai nuveikta diegiant naujausias technologijas miesto žmonių kasdieniame gyvenime. Kartais susidaro įspūdis, kad Mero didelis žavesys informacinėmis technologijomis, jį patį dažnai įkalina virtualiame pasaulyje, nors kasdienis žmonių gyvenimas yra kur kas sudėtingesnis ir buitiškesnis. Iš tiesų gyventi savo susikurtame pasaulyje patogu ir smagu, nes ten nėra spūsčių, nesmirdi jau kurį laiką neišvežtos šiukšlės, nereikia sukti galvos kur pastatyti automobilį...


2. Rinkimų pažadai ištesėti nesibaigus kadencijai! Skamba kaip, kad laikas merui atsistatydinti, nes merui Vilniaus miesto projektas baigtas. Nežinia, ką toliau veikti, gal nebereikia toliau tesėti duotų pažadų? Bent vienas pažadas įžūliai sulaužytas – prieš rinkimus Vilniaus meras viešai žadėjo, kad su jokiais „vatinikais“ ir „koloradais“ nesijungs. O dabar? Tuo tarpu miesto taryba ir toliau suskirsčiusi į daugumą ir mažumą, o pati logika gi sako, kad negali būti įgyvendinti visi pažadai, nes vis dar yra ir kitokių nuomonių įvairiais klausimais.


3. Kitas klausimas ar tikrai tie pažadai yra įgyvendinami kokybiškai, apgalvotai ir apmąstant visas detales. Kyla klausimas kiek miestiečiai ir svečiai galės džiaugtis atliktomis investicijomis. Lankstinuke neminima kiek laiko bus investicija vertinga, kada bus reikalingi atnaujinimai, kiek tai kainuos vilniečiams. Labai gerai, kad atnaujinta Neries krantinė. Neseniai ištvinusi pavasarinė Neris užliejo nemaža dalį naujai sutvarkytos krantinės. Aišku, kad tai gamtos stichija, bet ši infrastruktūra ir yra dėl tos stichijos, todėl būtinai reikia tikėtis, kad ji kartosis kiekvienais metais, o tai reiškia, kad labai greitai vėl prireiks lėšų krantinių tvarkymui. Gal reikėtų pagalvoti apie tam tikrus inžinierinius technologinius sprendimus, kaip apsaugoti kokybiškai sutvarkytą infrastruktūrą.


4. Reikia pasidžiaugti, kad viena labai opi Vilniaus gyventojų problema dėl ikimokyklinio ugdymo - sprendžiama. Lankstinuke nepateikta ar tai yra miesto atvirų duomenų inicijuoti sprendimai, ar tai atsitiktinumas, kokie nauji principai įvesti? Viena aišku, kad ilgainiui reiktų stebėti ir vertinti ar padidintos grupės ir moduliniai darželiai neįtakoja ikimokyklinio ugdymo kokybės.


5. Atlyginimų augimas ir naujų gerai apmokamų darbo vietų atsiradimas yra verslo ir augančios ekonomikos nuopelnas. Visiškai nesuprantama, kodėl meras sau priskiria nuopelnus, kad Vilniuje atsirado daugiau uždirbančių žmonių. Čia tas pats, kad meras į savo darbų ataskaitos lankstinuką įtrauktų faktą, kad Vilniuje per kelerius metus pavyko pasiekti daugiau saulėtų dienų.


6. Vilniaus Šilumos ūkis sugrįžo į savivaldybės rankas. Na neužtenka teigti, kad per 3 metus šilumos kainos sumažėjo 27,3 proc., nes reikėtų detalesnės analizės, kiek tai lėmė savivaldybės veiksmai, kiek atpigusios kuro kainos.


7. Lukiškių aikštė rekonstruota. Tačiau dėl nesibaigiančių ginčų ir diskusijų, taip ir neaišku, koks bus galutinis aikštės vaizdas. Žiūri į ataskaitos lankstinuką ir nesupranti tai koks gi stovės paminklas, kas galu gale nuspręsta, baigti visgi darbai, ar dar kažką reiks daryti?


8. Kalbame apie 2017 metų periodą, todėl keistai atrodo kai ataskaitos lankstinuke vietoje duomenų dalinami pažadai apie tai ko norėtų miesto meras 2023 metais, pvz. Taurakalnyje turėtų atsirasti Nacionalinė koncertų salė. Labai miglotas pažadas, kurio įgyvendinimas priklausys jau nuo naujosios miesto valdžios.


9. Kalbant apie Daugiafunkcinio komplekso atsiradimą reikia pripažinti, kad progresas yra labai lėtas, ataskaitos rengėjai, net nedrįsta prognozuoti metų, kada Nacionalinis stadionas galėtų atsirasti, ir bendrai konkursas vykdomas iš vieno, prastos reputacijos, siūlytojo.


10. Ataskaitoje giriamasi, kad išrinktiesiems buvo reklaminis pasirodymas: bepilotis autobusas ir jo Demo versija kol kas yra tik svajonė, o ne artimiausio laiko realybė, todėl tokių šou elementų tikrai nereikėtų traukti į nuveiktų darbų ataskaitą. Norime atkreipti dėmesį, kad elektromobilių plėtra mieste irgi apsiriboja 3 elektromobilių nupirkimu valdiškoms reikmėms.


11. Jeigu vardinami pasirodymai, tai vertingesnė būtų ataskaitos informacija kiek Vilniaus gyventojams buvo skirtų pasirodymų, kurie jiems buvo prienami ir įdomūs, o kiek skundėsi dėl nepatogumų kai vyko pasirodymai skirti Vilniaus miesto svečiams.


12. Ar mikrokompiuteriai penktokams buvo vienkartinė akcija, ar ji bus tęsiama ir šiemet? Jeigu ne, tai akcija nepasiteisino?

13. Savivaldybės paslaugos „Tavo kišenėje“. Labai gerai, kad paslaugos yra perkeliamos į elektroninę erdvę. Galim pajuokauti: tris medžius išsaugojot ir kažkur pasaulyje padidinat taršą. Jei rimčiau, tai nemažiau svarbu, kiek yra pastangų mažinti ir atsisakyti perteklinių, su biurokratiniais reikalavimais, dokumentų. Ataskaitoje jokia statistika šiuo klausimu nepateikiama.


14. Socialinės politikos srityje tikrai nemažai nuveikta: iki 50 proc. didinami atlyginimai socialiniams darbuotojams, padidinti atlyginimai medikams, vis daugiau vaikų įvaikinama. Gaila, kad užmerkiamos akys ir pamirštami benamiai, skurstantys, bedarbiai bei jų problemos – jos tiesiog privalėtų atsispindėti ataskaitoje. Neįgaliųjų siūlymai dėl infrastruktūros gerinimo mero irgi nesudomino.


15. Sveikintinas dalykas yra ir tai, kad didelis dėmesys skiriamas gatvių asfaltavimui. Tačiau reikėtų prisiminti ir nesėkmingą Vilniaus gatvės rekonstrukciją, kuri tikrai neprisidėjo prie geros atmosferos gatvėse, kaip teigia meras savo įžanginiame žodyje. Juk gi norisi suprasti kur tos problemos ir kaip jų išvengti ateityje.


16. Tikrai pasiteisino „Kiss and Ride“ 200 įlaipinimo - išlaipinimo stotelių prie mokymosi įstaigų įrengimas. Bet verkiant reikia ataskaitos kaip jos veikia, ką išsprendė, o ko ne: netoli miesto savivaldybės pastatų vis dar vyksta, nors ir mažesnis, chaosas prie darželių ir mokyklų.


17. „Statyk ir Važiuok“ aikštelės... Ataskaitos lankstinuke nesimato ataskaitos, bet, visgi, ar tikrai verta į jas toliau aklai švaistytis lėšomis, kada gyventojai jomis nesinaudoja?


18. Tikrai svarbus darbas padarytas ženkliai mažinant miesto skolas. Reikia pripažinti, kad tai didžiąja dalimi yra nulemta pernai atleistos savivaldybės administratorės vykdytos griežtos finansų kontrolės ir taupymo politikos. Kodėl nėra buvusios savivaldybės administratorės pridėtos ataskaitos, juk ji ją pateikė viešai visiems tarybos nariams?


19. Labai džiugu išgirsti faktą, kad Vilnius yra vienintelis iš didžiųjų miestų, į kurį daugiau žmonių atvyksta gyventi, negu išvyksta. Bet ar tai nėra bandymas prisiskirti sau nuopelnus, kurie tau nepriklauso. Juk pirmiausiai žmonės atvažiuoja čia todėl, kad yra didesnės galimybės mokytis, studijuoti, susirasti geriau apmokamą darbą. Nesutikau nei vieno atvažiavusio žmogaus, kuris pasakytų, kad atvažiavau į Vilnių vien dėlto, kad meras Remigijus Šimašius su savo komanda mieste labai gerai tvarkosi. Todėl didžiuokimės ir girkimės savo darbais, ten kur iš tikrųjų šį tą nuveikėme ir būkime kuklesni ten, kur nelabai sekėsi, arba ne mes padarėme.


20. Kodėl nepateikiami statistiniai skaičiai, kurie atspindėtų nuotaikas Vilniuje? Juk iki 2014 metų emigruodavo 9 tūkst. asmenų iš Vilniaus, o po 2014 jų jau išaugo iki 12 tūkst. Nors gyventojų skaičius vis tiek augdavo, bet 2017 metais pirmą kartą imigruojančių pradėjo mažėti... kas atsitiko, nebetiki pažadais? Koks tai ženklas?

 

„Racionalios veiklos skatinimo (liberalai)“ frakcija

https://www.facebook.com/Vidmantas-Martikonis-1656982701227354 Vidmantas Martikonis © 2015-2024 Visos teisės saugomos